Sementasyon

Bir tür ''termokimyasal işlem'' olarak bilinen sementasyon (veya Karbürizasyon) en eski yüzey sertleştirme işlemlerinden biri olup; karbon içeriği düşük olan çelik malzeme yüzeyine katı, sıvı veya gaz ortam içerisinde karbon verilmesi (emdirilmesi) esasına dayanır.

 

Semente işleminden sonra malzeme genellikle yağda su verilerek sertleştirilir.

 

Sonuçta; parça yüzeyi sert ve aşınmaya dayanıklı, çekirdek kısmı ise yüzeye göre yumuşak fakat tok; yani darbelere karşı dayanıklı bir malzeme elde edilir.

 

Karbon emdirilmesi işlemi çelik parçasının CO ihtiva eden bir ortamda, östenitfaz sıcaklığına kadar ısıtılmasıyla, gaz-metal reaksiyonu sonucu oluşur. Genellikle 850- 950°C arasında bir sıcaklık kullanılır, bu sıcaklığa “sementasyon sıcaklığı’” denir.

 

Sementasyon işlemi, genel olarak, bileşiminde % 0,2'nin altında karbon bulunan alaşımsız veya düşük alaşımlı çeliklere uygulanır. Bu çelikler, “sementasyon çelikleri” olarak adlandırılmıştır.

 

Sementasyon çelikleri; dişliler, miller, piston pimleri, supaplar, zincir baklaları, zincir dişlileri, diskler, rulmanlı yataklar, bir kısım ölçü ve kontrol aletleri gibi parçaların imalinde kullanılırlar.

 

Avantajları: 

•Karbon potansiyeli ayarlanabilir olduğundan kontrollü bir prosestir.
•Daha kısa işlem süresi
•Parça şekli, büyüklüğü veya işlem derinliği gibi etkenler uygulama alanını sınırlamaz.
•Zehirsiz bir yöntemdir, sürekli çalışmaya olanak verir.